Σχολικός εκφοβισμός

Χρήσιμες ιστοσελίδες

Βίντεο για το σχολικό εκφοβισμό

Ημερίδα για το Σχολικό Εκφοβισμό: Ομιλία της καθηγήτριας Σχολικής Ψυχολογίας και Διευθύντριας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σχολικής Ψυχολογίας Χρυσής Χατζηχρήστου

Βιβλία για το σχολικό εκφοβισμό

Διαβάστε το και ακούστε το σε ebook.

Κατεβάστε το σε pdf.

«Μίλα μη φοβάσαι» τρεις ιστορίες για τη βία στο σχολείο

Ελένη Δικαίου, Βαγγέλης Ηλιόπουλος, Τζέμη Τασάκου (2008)

“Τα Μπλε Γυαλιά» Μια ταινία του Γιάννη Κουφονίκου ο βιβλίο «Μίλα μη φοβάσαι» (2010)

«Mου έκλεψαν το όνομά μου» Tassies κείμενο και εικονογράφηση (2010)

Άλλα βιβλία

Ο ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΑΗΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

ΝΤΑΗΔΕΣ ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΕΣΥ! Βιβλία ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΑ

Διαδραστικό εργαλείο για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού

Το συγκεκριμένο εργαλείο έχει μια μορφή μέσα από την οποία ο παρατηρητής της ταινίας μπορεί να επέμβει πολλαπλά στην εξέλιξη της ιστορίας. Το Διαδραστικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο διατηρεί αυτή τη μορφή και παρουσιάζει δυο ιστορίες εκφοβισμού: η μία στο σχολικό και η άλλη στο διαδικτυακό περιβάλλον.

Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει την ιστορία που επιθυμεί και στη συνέχεια να επιλέξει το προφίλ του παιδιού μέσα από την οπτική του οποίου θα δει την ιστορία. Συγκεκριμένα μπορεί να επιλέξει ανάμεσα στο παιδί που εκφοβίζει, στο παιδί που εκφοβίζεται ή στο παιδί που παρατηρεί. Βλέπει λοιπόν την ιστορία από τα «μάτια» του παιδιού που έχει επιλέξει και στη συνέχεια με δομημένες επιλογές μπορεί να επιλέξει την εξέλιξη της ιστορίας και τελικά το τέλος.

Φίλτρο Τίτλου     Προβολή #
# Τίτλος άρθρου Προβολές