• Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/σης Α/θμιας Εκπ/σης  Αχαΐας :

•   ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα σχολεία του Νομού Αχαΐας με συμμετοχή    μαθητών και εκπαιδευτικών.

•   ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΕΙ  εκπαιδευτικούς σε  σεμινάρια και συναντήσεις

•   ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κλειτορίας- Ακράτας, Αργυρούπολης , Έδεσσας, Λιθακιάς ,  Ζακύνθου, Καλαμάτας, Θέρμου, Κόνιτσας, Μουζακίου)

•   ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ και ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ  εκδηλώσεις και δράσεις, σε συνεργασία με άλλους φορείς

•   ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ πολλαπλασιαστικά συμμετέχοντας επιμορφωτικά σε συνέδρια, ομάδες εργασίας, σεμινάρια

•   ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙ  πλήθος δραστηριοτήτων και δράσεων του Τμήματος, των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και  των Σχολείων.

•  ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ  δίκτυα σχολείων (Τοπικά, Εθνικά, Ευρωπαϊκά)

•  ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ οργανωμένη δανειστική βιβλιοθήκη με εκπαιδευτικά πακέτα και υλικό.

•  ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ και οργανώνει εκπαιδευτικό υλικό σε γραπτή και ηλεκτρονική μορφή

•  ΕΚΔΙΔΕΙ ετήσιο περιοδικό για τη δημοσιοποίηση των προγραμμάτων και των δραστηριοτήτων του .

Τελευταία ενημέρωση 19/9/2017

Διαχείριση ιστοσελίδας : Μπακαστάθης Θανάσης -Τίνα Παπασωτηροπούλου